Dagen efter annandag påsk så var förskolan stängd. Vi jobbade varsin halvdag, så på eftermiddagen så var jag med Viktor. Då åkte vi ut på en liten tur. Först gick vi en runda i Söderskog. Så grönt det var blivit nu 🙂 !







Dagen efter annandag påsk så var förskolan stängd. Vi jobbade varsin halvdag, så på eftermiddagen så var jag med Viktor. Då åkte vi ut på en liten tur. Först gick vi en runda i Söderskog. Så grönt det var blivit nu 🙂 !
Lite fler bilder från påsklovsweekenden på landet. Vi var även på Kjells 70årsfest på fredagen, men där missade jag helt att fota.
På påskafton var det grillning och påskmiddag på gården. Vilket härligt påskväder vi fick!
Under påsklovet så hälsade vi på Lena med föräldrar på vägen upp till Torke. Träffade även Kajsa, Busters syster. Killarna tyckte att det var jätteroligt att leka med henne.
Sen vandrade vi i Klåveröd. Fin runda!
Som alltid har killarna sina pinnar – även den största grabben 😉 .
På måndagen på påsklovet så skulle Jimmy till Malmö och jobba, så då lämnade han oss på Leos lekland under tiden.
I början så lekte Alfred och Viktor fint tillsammans, så jag satte mig vid ett bord och började ångra mig att jag inte tagit med datorn. Dock tröttnade Alfred på det efter en halvtimme – han ville leka själv, så då fick jag hänga på och kolla Viktor (han klarar sig egentligen bra själv, men jag vill inte lämna en 2.5åring själv där). Sen var det inte mer tid för mig att hänga själv, så det var bra att jag inte tog med datorn :p .
Päronen var hos oss och passade kidsen en kväll under påsklovet, så Jimmy&jag kom iväg på en tur till Malmö (och så passade de ongarna dagen efter så att vi kunde röja i förrådet, men det har jag inte bilder ifrån 😉 ).
Våren knackar på, och till påskhelgen så verkar det bli riktigt fint väder. Gött!
Viktor brukar ofta fråga om det är lördag idag. Det finns en anledning till detta – det magiska ordet “Lördagsgodis”. De är helt fixerade vid detta, särskilt Viktor. Då får de varsin skål med godis och får glo på sina älskade plattor. Fast här nedan verkar ju den andres platta mer intressant…
Förra lördagen så satte de sig efter en stund med oss runt bordet (Jimmy och jag spelade ett brädspel), så satt vi alla ihop runt bordet, mysigt (då de blir äldre hoppas jag att de kan spela brädspel med oss istf sitta med plattorna, hade ju varit ännu mysigare).
Eftersom jag jobbade hela tågresan hem från Stockholm (det var längesen jag var så flitig!), så tog jag mig frideten att ha en ledig eftermiddag på fredagen. Då hämtade jag upp Alfred 13.30 då skolan slutade. Jag berättade för honom att vi skulle åka iväg själva och se på bio. Då blev han jätteglad 🙂 . Sen gick vi till busshållsplatsen och åkte vidare till Lund.
Vi gick en liten runda i stan, och Alfred fick köpa godis i en jättestor godisaffär. Han fick även köpa popcorn och cola på bion, all-in idag 😉 .
Det var inte så många sällskap som gick på bio tidigt på fredagseftermiddagen – bara vi och två sällskap till.
Vi såg på Dumbo. Väldigt fint animerad film.
Efteråt plockade Jimmy upp oss, och fredagsmiddagen intogs på Max för barnen.
Jag var på jobbresa i Stockholm under förra veckan.
Det var gött att bo på hotell. Var på ett bra hotell med supergod (och inte fullpackad) frukost.
Första kvällen träffade jag Lena och vi åt sushi på ett “fint” sushiställe. Det var gott, men jag hade lite svårt att smälta att man inte fick soja till.
Andra kvällen hälsade jag på kusin och kusinbarn. Jättekul att se dom 🙂 !
Jag kom hem sent på torsdagen. Då fanns det blommor och ett kort till mig. Viktor hade valt gula blommor och Alfred blåa (för han vet att blå är min favoritfärg).